Skip to content

450 Myrtle AveNeptune, NJ 07753

Built 2003

Last Sale Price
$251,900
Last Sale Date
Dec 3, 2019

Property Information

Block711
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,550
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,800
49%
Improvement Value:$230,300
51%
Total Assessment$449,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,114+9.1%
2024$6,521+22.4%
2023$5,327+12.7%
2022$4,727+12.3%
Property History

Property Sale

Sale
$251,900

From:

To:

Sq Ft1,550DeedBook 9385, Page 835Recorded12/12/2019

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 8983, Page 9531

Property Built

Built

Year Built: 2003