Skip to content

1609 Bangs AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1924

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Dec 16, 2024

Property Information

Block711
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class45
Description2S-AL-MULTI-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,800
53%
Improvement Value:$166,900
47%
Total Assessment$358,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,055+8.6%
2024$7,417-8.2%
2023$8,076+113.3%
2022$3,787+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 9725, Page 4557Recorded2/11/2025

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 9400, Page 1825Recorded2/28/2020

Property Sale

Sale
$152,500

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 9257, Page 6924Recorded11/6/2017

Property Built

Built

Year Built: 1924