Skip to content

500 Fisher PlNeptune, NJ 07753

Built 1930

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Feb 29, 2016

Property Information

Block712
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,324
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,700
49%
Improvement Value:$207,700
51%
Total Assessment$407,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,559+11.0%
2024$5,911+17.1%
2023$5,048+11.6%
2022$4,522+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,324DeedBook 9155, Page 7307Recorded3/8/2016

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 9008, Page 765

Property Built

Built

Year Built: 1930