Skip to content

1418 Monroe AveNeptune, NJ 07753

Built 1930
Church/Charitable

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 23, 2019

Property Information

Block713
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
DescriptionVACANT LOT
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,211
Acreage0.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$491,200
30%
Improvement Value:$1,158,600
70%
Total Assessment$1,649,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,540+12.0%
2024$4,947-27.6%
2023$6,836+27.7%
2022$5,354+8.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930