Skip to content

527 Myrtle AveNeptune, NJ 07753

Built 1920

Last Sale Price
$102,500
Last Sale Date
Feb 10, 2000

Property Information

Block713
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,104
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,400
45%
Improvement Value:$282,600
55%
Total Assessment$511,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,097+8.5%
2024$7,466+27.8%
2023$5,840+12.5%
2022$5,191+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$102,500
DeedBook 5910, Page 775

Property Built

Built

Year Built: 1920