Skip to content

500 Highway 35Neptune, NJ 07753

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$2,800,000
Last Sale Date
Mar 14, 2019

Property Information

Block715
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
DescriptionJEFF'S SERVICE
Dwellings0
ZoningB-1
Sq Footage1,740
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,300
65%
Improvement Value:$166,200
35%
Total Assessment$468,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,797+7.6%
2024$6,316+101.5%
2023$3,134-49.2%
2022$6,168-1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,800,000

From:

To:

DeedBook 9339, Page 9918NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded3/19/2019

Property Built

Built

Year Built: 1950