Skip to content

1703 Olden AveNeptune, NJ 07753

Built 1954

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block806
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage832
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,400
60%
Improvement Value:$129,700
40%
Total Assessment$322,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$3,253-3.5%
2022$3,372+38.0%
2021$2,444+4.6%
2020$2,337+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1954