Skip to content

615 Highway 35Neptune, NJ 07753

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Aug 18, 2022

Property Information

Block806
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class---
DescriptionNEPTUNE MOWER
Dwellings0
ZoningB-1
Sq Footage5,672
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$386,800
49%
Improvement Value:$406,800
51%
Total Assessment$793,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,749+7.6%
2024$10,917+81.1%
2023$6,028-45.4%
2022$11,050-1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$999,000

From:

To:

DeedBook 9614, Page 3654Recorded9/8/2022

Property Built

Built

Year Built: 1900