Skip to content

2015 W Bangs AveNeptune, NJ 07753

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 2012

Property Information

Block808
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage818
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,100
57%
Improvement Value:$137,700
43%
Total Assessment$317,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,593+5.4%
2024$5,304+21.3%
2023$4,374-1.6%
2022$4,444+24.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950