Skip to content

2013 W Bangs AveNeptune, NJ 07753

Built 1950

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Jan 28, 1998

Property Information

Block808
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1SFM
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage818
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,700
52%
Improvement Value:$168,100
48%
Total Assessment$346,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,178+6.0%
2024$4,885+24.7%
2023$3,918-2.3%
2022$4,009+26.6%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5689, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1950