Skip to content

705 Sayre StNeptune, NJ 07753

Built 1969

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block813
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage2,044
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,400
45%
Improvement Value:$297,300
55%
Total Assessment$537,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,076+6.7%
2024$7,568+22.7%
2023$6,169+0.2%
2022$6,159+17.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1969