Skip to content

1802 Bradford AveNeptune, NJ 07753

Built 1974

Last Sale Price
$107,000
Last Sale Date
Aug 21, 1995

Property Information

Block811
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,984
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,400
43%
Improvement Value:$300,200
57%
Total Assessment$528,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,013+3.4%
2024$7,751+20.6%
2023$6,426+0.2%
2022$6,411+17.2%
Property History

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 5438, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1974