Skip to content

2223 West Lake AveNeptune, NJ 07753

Built 1958

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jan 17, 2023

Property Information

Block901
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.4

Building Details

Building Class17
Description1SFB
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,368
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,400
50%
Improvement Value:$223,100
50%
Total Assessment$445,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,438+13.5%
2024$5,671+42.0%
2023$3,993+9.7%
2022$3,641-0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,368DeedBook 9632, Page 6801Recorded1/31/2023

Property Built

Built

Year Built: 1958