Skip to content

12 Dale PlaceNeptune, NJ 07753

Built 1957

Last Sale Price
$84,000
Last Sale Date
Jun 4, 2013

Property Information

Block902
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.4

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,400
53%
Improvement Value:$199,500
47%
Total Assessment$421,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,992+12.1%
2024$5,346+36.5%
2023$3,915+7.2%
2022$3,651-1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 9018, Page 7811

Property Built

Built

Year Built: 1957