Skip to content

317 Neptune BlvdNeptune, NJ 07753

Built 1957

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Oct 25, 1988

Property Information

Block903
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.4

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,152
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,000
43%
Improvement Value:$241,700
57%
Total Assessment$422,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,289+9.7%
2024$6,644+26.3%
2023$5,261+5.7%
2022$4,977+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4891, Page 869

Property Built

Built

Year Built: 1957