Skip to content

808 Green Grove RdNeptune, NJ 07753

Built 1959

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Jun 26, 1992

Property Information

Block2501
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class17
Description1SFM2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,144
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,700
60%
Improvement Value:$196,000
40%
Total Assessment$489,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,286+14.0%
2024$6,391+58.7%
2023$4,027-14.4%
2022$4,706+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5148, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1959