Skip to content

2007 Stratford AveNeptune, NJ 07753

Built 2009

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 1, 2025

Property Information

Block904
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,872
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
75%
Improvement Value:$36,600
25%
Total Assessment$146,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,099-3.1%
2024$3,197+24.0%
2023$2,578+10.7%
2022$2,328+4.2%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 8494, Page 4534