Skip to content

139 Anelve AveNeptune, NJ 07753

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 11, 2009

Property Information

Block703
Lot37
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,882
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,600
43%
Improvement Value:$258,600
57%
Total Assessment$452,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,873+7.2%
2024$7,343+34.0%
2023$5,479+8.7%
2022$5,039+4.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006