Skip to content

2024 Bangs AveNeptune, NJ 07753

Built 1908

Last Sale Date
Jan 30, 2020

Property Information

Block904
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,000
52%
Improvement Value:$164,400
48%
Total Assessment$342,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,624+13.3%
2024$4,965+34.9%
2023$3,681+5.8%
2022$3,480+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$196,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 9387, Page 8783Recorded12/30/2019

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 8240, Page 3993

Property Built

Built

Year Built: 1908