Skip to content

1617 Monroe AveNeptune, NJ 07753

Built 1904

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 10, 2006

Property Information

Block701
Lot25
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage1,296
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$388,100
66%
Improvement Value:$200,200
34%
Total Assessment$588,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,503+15.6%
2024$7,358+39.8%
2023$5,263-6.6%
2022$5,634+1.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 8582, Page 6330

Property Built

Built

Year Built: 1904