Skip to content

304 N Taylor AveNeptune, NJ 07753

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 1, 1993

Property Information

Block907
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage936
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,800
58%
Improvement Value:$136,700
42%
Total Assessment$328,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,269+11.0%
2024$4,748+34.4%
2023$3,533+6.2%
2022$3,325-1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950