Skip to content

1930 Milton AveNeptune, NJ 07753

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 3, 2021

Property Information

Block907
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,305
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,800
52%
Improvement Value:$180,100
48%
Total Assessment$371,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,544+19.2%
2024$4,650+34.8%
2023$3,451+6.3%
2022$3,247-1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950