Skip to content

336 Daniele DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Feb 23, 2023

Property Information

Block1.02
Lot21.01
QualifierC0301
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,966
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$303,600
51%
Improvement Value:$296,500
49%
Total Assessment$600,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,247-4.6%
2024$8,648+2.7%
2023$8,424-0.1%
2022$8,434-0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft1,966DeedBook 9635, Page 9695Recorded3/2/2023

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,966DeedBook 9270, Page 9680Recorded1/30/2018

Property Sale

Sale
$358,000

From:

To:

Sq Ft1,966DeedBook 9043, Page 8928Recorded11/6/2013

Property Sale

Sale
$374,900
DeedBook 8414, Page 4234

Property Built

Built

Year Built: 1990