Skip to content

70 Tanya CirAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Apr 25, 2022

Property Information

Block1.02
Lot21.01
QualifierC2501
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,966
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$303,600
51%
Improvement Value:$292,900
49%
Total Assessment$596,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,185-6.7%
2024$8,776+1.3%
2023$8,664-0.1%
2022$8,669-0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft1,966DeedBook 9593, Page 6132Recorded5/4/2022

Property Sale

Sale
$382,000

From:

To:

Sq Ft1,966DeedBook 9149, Page 1555Recorded1/19/2016

Property Sale

Sale
$227,500

From:

To:

Sq Ft1,966DeedBook 5861, Page 26Recorded9/15/1999

Property Sale

Sale
$183,765
DeedBook 5277, Page 613

Property Built

Built

Year Built: 1990