Skip to content

79 Daniele DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$404,000
Last Sale Date
Mar 15, 2018

Property Information

Block1.02
Lot21.01
QualifierC4403
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,940
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,600
53%
Improvement Value:$264,600
47%
Total Assessment$567,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,789+1.2%
2024$7,697+2.0%
2023$7,546-2.7%
2022$7,753+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$404,000

From:

To:

Sq Ft1,940DeedBook 9279, Page 8320NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/27/2018

Property Sale

Sale
$149,513
DeedBook 5317, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1990