Skip to content

3 Tanya CirAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$381,000
Last Sale Date
Sep 20, 2019

Property Information

Block1.02
Lot21.01
QualifierC5302
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,940
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,600
55%
Improvement Value:$250,500
45%
Total Assessment$553,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,592+1.3%
2024$7,492+2.2%
2023$7,329-2.8%
2022$7,538+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$381,000

From:

To:

Sq Ft1,940DeedBook 9374, Page 3624Recorded10/17/2019

Property Sale

Sale
$151,564
DeedBook 5252, Page 754

Property Built

Built

Year Built: 1990