Skip to content

145 Tanya CirAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$377,000
Last Sale Date
Nov 5, 2020

Property Information

Block1.02
Lot21.01
QualifierC5402
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,940
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,600
55%
Improvement Value:$246,500
45%
Total Assessment$549,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,536-3.7%
2024$7,825+2.0%
2023$7,673-2.6%
2022$7,880+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$377,000

From:

To:

Sq Ft1,940DeedBook 9466, Page 7918Recorded12/21/2020

Property Sale

Sale
$164,000

From:

To:

Sq Ft1,940DeedBook 5650, Page 113Recorded9/18/1997

Property Sale

Sale
$148,046
DeedBook 5254, Page 937

Property Built

Built

Year Built: 1990