Skip to content

2806 Sunset AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1940

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Jul 14, 1995

Property Information

Block104
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1.5S-AL-F-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,784
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$412,300
70%
Improvement Value:$175,100
30%
Total Assessment$587,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,983+8.7%
2024$7,341+7.8%
2023$6,808-1.7%
2022$6,927+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$137,000

From:

To:

Sq Ft1,784DeedBook 5425, Page 521NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/18/1995

Property Built

Built

Year Built: 1940