Skip to content

1503 Wickapecko DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1950

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Nov 9, 1988

Property Information

Block88
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1.5S-AL-F-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,858
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,500
63%
Improvement Value:$231,000
37%
Total Assessment$625,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,624-3.6%
2024$8,948+10.3%
2023$8,110-0.3%
2022$8,132-4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4957, Page 272

Property Sale

Sale
$169,500
DeedBook 4754, Page 535

Property Built

Built

Year Built: 1950