Skip to content

231 Maplewood AveOakhurst, NJ 07755

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 26, 1998

Property Information

Block10
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description2S-S-S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage6,429
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,574,000
69%
Improvement Value:$1,169,500
31%
Total Assessment$3,743,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$49,013-12.9%
2024$56,279+61.4%
2023$34,865+18.2%
2022$29,501-2.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953