Skip to content

215 Maplewood AveOakhurst, NJ 07755

Built 1963

Last Sale Price
$1,375,000
Last Sale Date
Oct 8, 2014

Property Information

Block10
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1S-B-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,520
Acreage1.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,250,000
71%
Improvement Value:$926,300
29%
Total Assessment$3,176,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,241-15.4%
2024$48,748+87.0%
2023$26,072+18.4%
2022$22,024-4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,375,000

From:

To:

Sq Ft2,520DeedBook 9089, Page 7332NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/20/2014

Property Built

Built

Year Built: 1963