Skip to content

210 Maplewood AveOakhurst, NJ 07755

Built 1968

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Aug 12, 2022

Property Information

Block11
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-AG-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,575
Acreage1.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,256,000
82%
Improvement Value:$486,100
18%
Total Assessment$2,742,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,394-15.3%
2024$42,973+56.8%
2023$27,410+12.5%
2022$24,364-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft2,575DeedBook 9610, Page 7885NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/17/2022

Property Built

Built

Year Built: 1968