Skip to content

220 Maplewood AveOakhurst, NJ 07755

Built 2023
Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 23, 2003

Property Information

Block11
Lot23
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description2S-S-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,161
Acreage0.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,200,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$2,200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,094+34.2%
2024$20,184-15.0%
2023$23,747-0.6%
2022$23,900-2.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft3,161DeedBook 8204, Page 1068Recorded3/18/2003