Skip to content

294 Maplewood AveOakhurst, NJ 07755

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 2, 2021

Property Information

Block11
Lot26
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,057
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,244,100
84%
Improvement Value:$425,600
16%
Total Assessment$2,669,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,654+75.6%
2024$19,168-16.2%
2023$22,886-0.7%
2022$23,052-2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1941