Skip to content

1804 Sunset AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1965

Last Sale Price
$133,500
Last Sale Date
Nov 12, 1992

Property Information

Block129
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1S-S-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,590
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$363,800
72%
Improvement Value:$140,700
28%
Total Assessment$504,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,848-5.9%
2024$7,279-0.4%
2023$7,305-8.2%
2022$7,956+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$133,500
DeedBook 5180, Page 914

Property Sale

Sale
$111,200
DeedBook 4968, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1965