Skip to content

15 Griffin PlAsbury Park, NJ 07712

Built 1906

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Jul 17, 2020

Property Information

Block135
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1S-S-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,603
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$510,600
66%
Improvement Value:$264,700
34%
Total Assessment$775,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,573-5.7%
2024$11,217+25.9%
2023$8,911-3.5%
2022$9,230+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1906