Skip to content

1120 Madison AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1936

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
May 22, 2023

Property Information

Block138
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$456,300
54%
Improvement Value:$388,400
46%
Total Assessment$844,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,399+11.8%
2024$10,200+13.8%
2023$8,965-0.3%
2022$8,995-0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000

From:

To:

Sq Ft2,160DeedBook 9646, Page 1087Recorded5/26/2023

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,160DeedBook 9252, Page 6127Recorded10/6/2017

Property Built

Built

Year Built: 1936