Skip to content

1104 Madison AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1951

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block138
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage660
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$456,300
85%
Improvement Value:$80,200
15%
Total Assessment$536,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,314-4.4%
2024$7,648+18.3%
2023$6,464-0.8%
2022$6,517-0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1951