Skip to content

1 Centre StAsbury Park, NJ 07712

Built 1969
Commercial

Last Sale Price
$2,750,000
Last Sale Date
Aug 21, 2008

Property Information

Block152
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class---
Description1SCB&B
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$609,500
18%
Improvement Value:$2,724,700
82%
Total Assessment$3,334,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,869-2.9%
2024$46,226-15.7%
2023$54,832+0.4%
2022$54,590+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$2,750,000
DeedBook 8738, Page 1981

Property Sale

Sale
$2,750,000

From:

To:

Sq Ft20,000DeedBook 8738, Page 1981Recorded9/4/2008

Property Sale

Sale
$2,000,000

From:

To:

DeedBook 8322, Page 4575Recorded1/28/2004

Property Built

Built

Year Built: 1969