Skip to content

20 Lancaster DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1975

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block153
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,768
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$501,500
58%
Improvement Value:$363,200
42%
Total Assessment$864,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,142+1.5%
2024$10,973+5.6%
2023$10,389-0.2%
2022$10,406-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1975