Skip to content

9 Seward DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2019

Property Information

Block155
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,494
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$476,000
60%
Improvement Value:$317,000
40%
Total Assessment$793,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,376+1.8%
2024$10,188+6.3%
2023$9,587-0.2%
2022$9,605-0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1975