Skip to content

5 Seward DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 18, 2012

Property Information

Block155
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description2S-F-S-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,432
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$501,500
63%
Improvement Value:$289,100
37%
Total Assessment$790,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,306+2.2%
2024$10,082+5.9%
2023$9,523-0.3%
2022$9,548+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$274,900
DeedBook 4880, Page 920

Property Built

Built

Year Built: 1975