Skip to content

40 Stonehenge DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1975

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Sep 13, 1993

Property Information

Block161
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2S-B-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,494
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,900
57%
Improvement Value:$374,800
43%
Total Assessment$875,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,549+1.4%
2024$11,386+8.9%
2023$10,458-0.2%
2022$10,477-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5262, Page 871

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5118, Page 626

Property Built

Built

Year Built: 1975