Skip to content

17 Hillside TerrAsbury Park, NJ 07712

Built 1968

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jun 25, 1996

Property Information

Block182
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,517
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$496,200
64%
Improvement Value:$278,300
36%
Total Assessment$774,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,093+5.3%
2024$9,582-8.7%
2023$10,494+2.3%
2022$10,261+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft2,517DeedBook 5513, Page 310Recorded7/1/1996

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4723, Page 743

Property Built

Built

Year Built: 1968