Skip to content

54 Cold Indian Spring RdAsbury Park, NJ 07712

Built 1975

Last Sale Price
$689,000
Last Sale Date
Feb 13, 2023

Property Information

Block162
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,268
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$426,700
58%
Improvement Value:$310,100
42%
Total Assessment$736,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,708+1.5%
2024$9,564-0.9%
2023$9,648-0.1%
2022$9,658-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$689,000

From:

To:

Sq Ft2,268DeedBook 9634, Page 3155Recorded2/15/2023

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5224, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1975