Skip to content

3430 Sunset AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1969

Last Sale Date
Jan 15, 2025

Property Information

Block176
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$646,400
31%
Improvement Value:$1,429,800
69%
Total Assessment$2,076,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,777-3.1%
2024$28,680-27.6%
2023$39,605+4.5%
2022$37,888+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$999,000

From:

To:

DeedBook 9445, Page 5870Recorded10/1/2020

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

DeedBook 5854, Page 302NU CodeAffiliated entity (3)Recorded8/24/1999

Property Built

Built

Year Built: 1969