Skip to content

1310 S Roller RdAsbury Park, NJ 07712

Built 1968
Commercial

Last Sale Price
$1,320,000
Last Sale Date
Dec 20, 2013

Property Information

Block183
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$600,000
28%
Improvement Value:$1,562,200
72%
Total Assessment$2,162,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,297+20.4%
2024$24,325-19.2%
2023$30,093-1.8%
2022$30,636+12.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,320,000

From:

To:

DeedBook 9055, Page 8015Recorded2/18/2014

Property Sale

Sale
$1,795,000

From:

To:

Sq Ft17,198DeedBook 8509, Page 4357Recorded11/9/2005

Property Sale

Sale
$1,250,000

From:

To:

DeedBook 8111, Page 512Recorded6/6/2002

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

DeedBook 6003, Page 130NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/27/2000

Property Built

Built

Year Built: 1968