Skip to content

14 Hillside TerrAsbury Park, NJ 07712

Built 1968

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
May 17, 2016

Property Information

Block179
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,184
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$464,500
62%
Improvement Value:$279,000
38%
Total Assessment$743,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,761+5.2%
2024$9,280-4.4%
2023$9,703+2.4%
2022$9,479+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,184DeedBook 9171, Page 2812Recorded6/20/2016

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4852, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1968