Skip to content

20 Hillside TerrAsbury Park, NJ 07712

Built 1971

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Feb 11, 1986

Property Information

Block179
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,557
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$481,800
62%
Improvement Value:$294,100
38%
Total Assessment$775,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,796+5.7%
2024$9,267-7.5%
2023$10,015+2.4%
2022$9,778+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4632, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1971