Skip to content

211 Lewis StOakhurst, NJ 07755

Built 1931

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 20, 2024

Property Information

Block17
Lot23
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-O-DG-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,208
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$755,700
75%
Improvement Value:$246,200
25%
Total Assessment$1,001,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,749-21.0%
2024$13,608+31.9%
2023$10,314-0.5%
2022$10,365+25.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1931